Aralık 31, 2020

Hayallerini Gerçekleştirmek İsteyenler İçin Önerim: Hayal Muhasebesi

Hayal Muhasebesi kavramını ilk kez duyduğunuza eminim. Çünkü ilk kez ben kullanıyorum.

Yeni yılın ilk günü de kendimce geliştirdiğim ve başarısını kanıtladığım bu yöntemin detaylarını sizinle de paylaşmak istedim. Yazıyı okuyan birkaç kişinin hayallerini gerçekleştirmesi için bir tuğla da ben koyarsam ne mutlu!

Ama şunu şimdiden söylemekte fayda var:

Forbes’un yaptığı bir araştırmaya göre insanların %25’inden daha azının yalnızca 30 gün sonra kararlarına bağlı kaldığını ve yalnızca %8’inin bunları başardığını tespit ediyor. Bu da demek oluyor ki kararlar çok gerçekçi değil ve uygulanamıyor. Çünkü karar alma sürecimiz sağlıklı değil.  Benim önerim ise kararlardan öte hedeflere giden bir yolculuk.  İş hedefleri, fitness hedefleri, ilişki hedefleri, kişisel hedefler vs. derken doğru bir mantıkla hayallerimizi mikro hedeflere dönüştüren bunları da doğru kararlarla aldıran bir yolculuk…

Peki Nasıl ve Neden Hayal Muhasebesi

Çünkü insanoğlu bir şeyleri hayal ettikçe gerçek kılmıştır. Neyi hayal ettiysek onu yarattık ve onu yaşamaya devam ediyoruz.

O yüzden de hayallerimize sahip çıkmamız ve o doğrultuda yoldan çıkmamamız da çok kıymetli. Çünkü yapabileceğimiz en iyi plan kendimizi geliştirmek ve hayalimizi sürekli beslemek olacaktır.

Gerisi zaten kendiliğinden gelecektir. Hayalimizi besleyecek düşünceleri ve fikirleri ne kadar çok ortaya çıkartırsak ve arkasında durursak hayallerin gerçekleşmesinde tek engel sadece zaman olacaktır. İşte bu gözle yazımın devamını okumanızı öneriyorum.

Hayal Muhasebesi Nedir?

Hayal muhasebesi kişinin yaşam yolculuğundaki tüm hayallerini gerçekleştirmeye odaklanan ve bununla ilgili öz değerlendirmelerini sağlayan yılda bir kere yapılmasını önerdiğim bir yöntemdir.

Ne işe yarar?

Kendinizi ve hayattaki performansınızı hayallerinizle uyumluluk ekseninde ölçmeye ve geliştirmeye çalışır. Bunun için çok basit ama üstünde düşünmeniz gereken bir yöntem sunar. Bu yöntemle birlikte yeni kararlar almanız ve bu kararlara sahip çıkmanız için de hayallerinizden beslenmenize odaklanır. Hayalleri gerçekleşen insanların çok daha mutlu ve faydalı olduğuna inanır.

Nasıl yapılır?

Özellikle yılın son haftası veya yeni yılın ilk günleri bunun için en az bir saat ayırmalısınız.

Zihninizin temiz ve sakin kaldığı bir an olması çok değerli. (Pazar akşamı ya da erken kalkanlar için günün ilk saati ilk kahvelerin içildiği zamanlar)

Metodumuz basit! Adım adım anlatıyorum. 

1- Hayalinizi yazın:

2- Hayalinizi gerçekleştirmek için son bir yılda yaptıklarınızı ortaya çıkartın:

3- 1 yılın sonunda hayaliniz için toplamda katedilen yolu belirleyin(Yüzde(%) olarak):

4- Hayallerinizle aranızdaki bu farka neyin sebep olduğunu yazın:

5- Bu nedenleri ortadan kaldırmak için koymanız gereken yeni hedefler:

Her bir hayaliniz için bu yöntemi ayrı ayrı uygulayabilirsiniz. Hayal muhasebesinin desteğiyle gerçek olan hayallerimden birkaçı:

30 yaşına geldiğimde şirketimi global bir network’e satmak (Altavia Group) , üniversitede öğrencilere aktif olarak ders vermek(Medipol Üniversitesi), Dünyaca tanınan organizasyonlar tarafından ödüllendirilmek( Cannes Lions, Adecco vb.) gibi gibi..

Eminim Hayal Muhasebesi sizin de çok işinize yarayacak ve hayallerinize daha çok yaklaştıracaktır.

Örnek Uygulama: Güncel biri hayalim üzerinden uygulamasını sizinle de paylaşmak istiyorum.

– Hayalinizi Yazın: 

Başarılı ve etki gücü yüksek bir kişisel Youtube kanalına sahip olmak.

– Hayalinizi gerçekleştirmek için son bir yılda yaptıklarınız:

Fikirsel hazırlığımı tamamladım.

– Konseptler çıkardım.

Birkaç deneme çekimi yaptım.

– 1 yıl sonunda hayaliniz için toplamda katettiğiniz yol:

%25

– %75’lik farka ne sebep oldu?:

  • Yeterli vakit ayıramamak
  • Doğru iş ortağını bulamamak ve ekip kuramamak
  • Üretim sürecine geçememek vb.

– Bu nedenleri ortadan kaldırmak için koyduğunuz yeni hedefler:

  • Sahip olduğum tüm sorumluklar ve işler özelinde yeni bir planlama ve önceliklendirme yapmak
  • Yaratıcı prodüksiyon ve ekip arkadaşı konusunda network’üm üzerinden doğru insanlarla bağlantı kurmak ve çok daha güçlü bir şekilde hayalimdekini aktarabilmek
  • İlk çekimlerimi başlatıp, canlıya geçmek

Yıl içinde 3-4 ayda bir bu çalışmayla ilgili notlarınızı çıkartıp bakmanız ve tekrar hatırlamanızı da kesinlikle tavsiye ediyorum. Bu çalışmayı yaptığınız kağıdı sakın kaybetmeyin 🙂

Umarım 2021 sonunda bir teşekkür mesajınızı alırım!. İşte o zaman benden mutlusu olmaz…