Samet Ensar Sarı
“Bugün herkesin bir medya kanalı var. Ama çok azı bunun farkında. Siz, siz olun ve sosyal medyadaki kanallarınıza sahip çıkın”
Samet Ensar Sarı

Kısaca Hikayesi:

Samet, şirket yöneticilerinin ve girişimcilerin daha fazla kâr, daha fazla hayran ve daha fazla özgürlük elde edebilmeleri için kendileriyle bütünleşik işler oluşturmalarına yardımcı olur.

Sahip olduğu çalışma yöntemleriyle müşterilerinin geri dönüşü yüksek yatırım yapmalarını sağlar, şirketlerinin piyasadaki popülaritesini artırır, stratejilerine ve vizyonlarına uygun iş geliştirmelerini sağlatır ve motive edici yaklaşımıyla tüm süreçlerinde yanlarında olur.

Samet girişimcilik yolculuğuna 7 yaşında aile evinde kurduğu mobil market çalışmasıyla başlamıştır. Üniversite sıralarına gelene kadar iş dünyasını kısa süreli işlerde deneyimlemiştir. O güne kadar hep başkalarının kurduğu şirketlerde çalışılmasına yönelik hazırlanması söylense de kendi çarkını yaratma fikrini matematik ve iletişim odaklı zekasını birlikte kullanmaya çalıştığı endüstri mühendisliği okurken bulmuştur. Girişimciliği bir hayat tarzına dönüştürmek için her türlü riski göze almıştır.

Üniversite sıralarındayken sermayesiz olarak başlattığı internet girişimleri onu herhangi bir maaşı olmayan üniversite mezunu bir genç haline getirmiştir. Bu süreçte Sıfırdan nasıl girişimci olunur, nasıl müşteri bulunur, nasıl nakit akışı yaratılır ve borçlar nasıl yönetilir sorularının cevabını öğrenmiştir. Akademik başarılarına yenilerini eklemeyi sürdürürken, iş dünyasına güçlü bir giriş yapmak için tüm enerjisini Türkiye’nin ilk sosyal medya şirketlerinden Dekatlon Buzz’ın kurucularından biri olarak vermeyi kafasına koymuştur. Türkiye’den doğan global başarı hikayesi bu şekilde başlamıştır.

 

 

 

Samet’in Sözleriyle :

Bugüne kadar neredeysem oranın hakkını vermeyi kendime prensip edindim. Üniversitede de iş dünyasında da bunu başarmak benim motivasyon kaynağım oldu. Hayatımın her döneminde tutkulu bir girişimci oldum ve bunu yaşam tarzım haline getirdim. Girişimcilerin dünyamızı güzelleştiren, zenginleştiren ve hayaller kurduran insanlar olduğuna hep inanırım. O yüzden kurumsal şirketlerle çalışırken de startup’larla olduğu gibi girişimcilik yaklaşımını tüm iş modellerine doğru şekilde entegre etmeye çalışırım.İnsanlara hayal kurdurtmak, yapabileceklerini hissettirmek ve yeni dünyanın trendlerini anlatmaktan heyecan duyuyorum. Yeni fikirlerin konuşulduğu ve doğduğu her yeri çok seviyorum.

Sonuçta çalıştığımız yerler, kurduğumuz şirketler ve sahip olduğumuz hayallerle hayatlarımızın anlamını bulmak için çabalıyoruz, ona aracılık edecek varlıklara ulaşmak istiyoruz ve başarı yığınlarından oluşan miraslar bırakmaya çalışıyoruz. En azından benim için gerçek bu!
İstanbul’da doğdum ve büyüdüm, ailecek Karadeniz’liyiz ☺, sevdiğim ve beni sevdiğine inandığım insanlarla birlikte olmaya gayret ediyorum, çok çalışıyorum ama çok da geziyorum, tabi ki hayat ortağım Billur ve her şeyim Can Atlas en büyük servetim… Pozitif olmak ve güler yüzlü olmak ise vazgeçmeyeceğim özelliklerim.

 

Özgeçmiş

Türkiye’nin sosyal medya alanındaki ilk ve Cannes Lions dahil birçok ödüle kavuşmuş dijital ajanslarından Dekatlon Buzz’ın kurucu ortağıdır. Avrupa’nın en büyük perakende odaklı pazarlama grubu Altavia, Dekatlon Buzz’ın kuruluş yılından 6. yılına kadar sahip olduğu iş modeli, sunduğu hizmetler ve yarattığı başarı hikayeleriyle paralel sağlamış olduğu %1900’lük büyümeyi dikkate alarak 2016 yılında ajansın çoğunluk hisselerini satın almıştır.

Samet Ensar Sarı, Altavia Türkiye ve Dekatlon’un birleşmesinden sorumlu olmuş ve tam hizmet sunan yeni nesil pazarlama ajansı Altavia Dekatlon’un Genel Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. Altavia Grubu’nun Avrupa Steering Komitesi’ne üye olmuş ve grubun dijital dönüşümünde rol almıştır. 2021 Temmuz’una kadar kıdemli danışman olarak grubun Paris ofisine bağlı çalışmış,  girişimci ve yatırımcı kimliğiyle iş hayatına devam etmiştir. Şu anda da Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketi Yolcu360’ın yurtiçi ve yurtdışı tüm marka süreçlerinin sorumluluğunu alarak Chief Brand Officer ve şirketin İcra Kurulu Üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Adecco Group tarafından düzenlenen uluslararası organizasyon kapsamında 2019 yılında yayınlanan “Top CEE Entrepreneurs” listesine Türkiye’den “Talent Champion” olarak giren kişi olmuştur. Davet edildiği TEDx Bahçeşehir Üniversitesi etkinliğinde “Kanalına Sahip Çık” temalı bir konuşma gerçekleştirmiştir. Global Entrepreneurship Congress in Milan, European Confederation of Junior Enterprises in Coimbra ve Slush in Finland etkinliklerinde Türkiye’den konuşmacı olarak katılım göstermiştir. European Excellence Awards, Adobe Travel Marketing Awards, Digital Age Awards gibi pazarlama ve iletişim dünyasının en prestijli organizasyonlarından ödüller almaya hak kazanmıştır. Ekonomist dergisinin reklam değerlendirme kurulunda ve Türk Telekom Pilot programının Mentor kadrosunda gönüllü olarak görev almaktadır. New York merkezli Cresta International Advertising Awards’ta iki dönem jurilik yapmıştır.

Türkiye Bilişim Vakfı’nda aktif sorumluluk almakla birlikte, Institute of Industrial Engineering Türkiye Kolu kurucularındandır. Faruk Eczacıbaşı’nın “Daha Yeni Başlıyor” kitabından ilham alınarak kurulan Başlangıç Noktası platformunun hayal ortağı ve aktif yöneticilerindendir.

Blockchain teknolojisine yönelik özel ilgisi doğrultusunda Bahçeşehir Üniversitesi’nde Türkiye’deki ilk Blockchain ve sosyal medya teknolojileri konulu yazdığı tezle MBA derecesini almaya hak kazanmış ve Blockchain tabanlı Facebit platformunun danışman kadrosuna davet edilmiştir. Altavia Watch’ta perakende ve blockchain odaklı makalesi ingilizce olarak, Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi Zirvesi’nde “Sosyal Medya’nın Blockchain ile Dönüşümü” makalesi Türkçe olarak yayınlanmıştır.

İstanbul Erkek Lisesi mezunudur. Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’ni burslu ve yüksek dereceyle bitirerek şeref öğrencisi statüsünü almaya hak kazanmıştır.

 

Özgeçmiş Kitini İndir

 

EN