Mart 15, 2020

Pazarlamanın 4P’si Gitti 4E’si Geldi

ŞİRKET İÇİN KRİTİK DEPARTMANLARDAN BİRİ OLAN PAZARLAMA BİRÇOK ÇALIŞAN İÇİN DE PARLAK KARİYER FIRSATLARI SUNMAYA DEVAM EDİYOR.

Şirketler için kritik departmanlardan biri olan pazarlama, birçok çalışan için de parlak kariyer fırsatları sunmaya devam ediyor. Hal böyle olunca yeni mezunların pazarlama departmanına olan ilgisi de artıyor. İşe alım uzmanlarının pazarlama departmanlarındaki pozisyonlara başvuran adaylarda hangi özellikleri aradığını biliyor musunuz? Pazarlama ile ilgisi olan herkes Pazarlamanın 4P’sine az çok aşina. Peki, pazarlamacının 4E’sini duydunuz mu?

Bugüne kadar yaklaşık 4 milyon kişiyi Değerlendirme Merkezi uygulamaları ve psikometrik araçlarla değerlendiren Assessment Systems’ın Kurucu ve CEO’su Levent Sevinç, pazarlama pozisyonları için değerlendirdikleri adaylarda temel olarak sekiz yetkinlik aradıklarını söylüyor ve bu yetkinlikleri 4 ana başlık altında topladıklarını vurguluyor.

İşte iyi bir pazarlamacının 4E’si

Explore (Keşfet)

Dijitalleşme hayatın her alanına etki ettiği gibi pazarlamayı da es geçmedi. Pazarlama departmanının hem kapsamı hem de fonksiyonları dijitalle birlikte değişime uğradı. İletişim araçları, iletişim mecraları, tüketici alışkanlıkları kısacası pazarlama ile ilgili her şey değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Haliyle pazarlama uzmanlarının bu değişime ve dijital dünyanın hızına ayak uydurabilmek için iki yetkinliğe sahip olması çok kritik: “Öğrenmeye Açıklık” ve “Yenilikçilik”.

Evaluate (Değerlendir)

Bunun dışında birçok pazarlama uzmanından firmanın içinde bulunduğu pazarın koşullarını değerlendirebilmesi bekleniyor. Pazarlama profesyonellerinin karşılaştıkları her vakayı bir sistematik içinde çözümleyebilmesi gerekli. Rakip, ürün, pazar, hedef kitle hakkında elde ettiği bilgileri doğru şekilde değerlendiremeyen ya da karşılaştığı sorunları doğru bir biçimde çözümleyemeyen bir pazarlama uzmanının doğru bir eylem kararı vermesi beklenemiyor. Bu nedenle, “Analitik Düşünme” ve “Muhakeme” yetkinlikleri, işe alım uzmanlarının bu pozisyonlarda yoğunlaştığı diğer yetkinlikler.

 Envisage (İmgele, gözünde canlandır)

Pazarlama uzmanlarının karşılaştıkları sorunları teorik açıdan da değerlendirebilmesi ve bu sorunlara yaratıcı çözümler sunabilmeleri çok önemli. Pazarlama uzmanları, olaylar arasındaki ilişkileri rahat bir şekilde görebilmeli, soyut kavramları somutlaştırabilmeli ve düşüncelerini başkalarının zihninde de canlandırabilmeli. Pazarlamanın hangi dalında görev yaparsa yapsın, pazarlama profesyonellerinden yeni fikirler üretmeleri ve kalıpların dışına çıkabilen bir bakış açısına sahip olmaları da bekleniyor. Dolayısıyla “Yaratıcılık ve Soyut Düşünme” de pazarlama pozisyonları için olmazsa olmaz yetkinliklerden diyebiliriz.

Explain (Anlat)

Pazarlama profesyonellerinin hem yazılı hem sözlü iletişim konusunda belli bir seviyede olmaları isteniyor, özellikle pazarlama iletişimiyle ilgili dallarında bu kritik bir yetkinlik. Ama pazarlama uzmanının doğrudan müşteri ile iletişim kuruyor olmasa bile fikirlerini, taleplerini ekibine, iş birliği yaptığı ya da hizmet aldığı taraflara doğru bir şekilde aktarabilmesi arzu edilen iş sonucunun alınması için çok önemli. Burada da hem “İkna Edici İletişim” hem de “İlişki Kurma” yetkinliklerinin de gelişmiş olması bekleniyor.

Kaynak